Název: 33 věcí, které jste možná nevěděli o jednom z nejoblíbenějších synů státu New Jersey
Zdroj: časopis Mladý svět
- I když svou hudbou oslavil Asbury Park v New Jersey, narodil se (23.září 1949) v blízkém městě Long Branch a vyrostl ve Freeholdu.
- První kytaru si koupil poté, co shlédl Elvise Presleyho v „The Ed Sullivan Show“. Když zjistil, jak je těžké se na ni naučit hrát, odložil svou snahu o 5 let…
- První vystoupení jeho středoškolské skupiny The Castiles se konalo v roce 1965 v Woodhaven Swim klubu ve Woodhaven, New Jersey. Springsteen zakončil koncert svým aranžmá písně „In The Mood“ od Glenna Millera. Vydělali 5 dolarů…
- Ceny vstupenek na jeho turné se pohybují od $37.50 do $67.50 – což znamená hrubý příjem milion dolarů za večer. Během 15 vyprodaných koncertů v legendárním Meadowlands (New Jersey) se stal komerčně nejúspěšnějším umělcem historie tohoto komplexu. Jeho koncerty v letech 1981-1999 navštívilo více než milión fanoušků…
- První nahrávka s The Castiles vznikla v 16 letech, spolunapsal dvě písničky v autě na cestě do studia v Bricktownu v New Jersey. Písničky „That’s What You Get“ (Máš co chceš) a „Baby I“ (Lásko já…) nebyly nikdy vydány na žádném albu.
- Ačkoliv měl snad tucet hitů v Top 10, nikdy se mu nepodařilo dostat se na první místo. (To se, mimochodem, nepodařilo ani Jamesi Brownovi nebo slavné skupině Creedence Clearwater Revival).
- Na druhou stranu, Manfred Mann’s Earth Band, dosáhli na první místo se svojí verzí Springsteenovi písničky „Blinded by the Light.“
- Bruceovým prvním manažerem byl Mike Appel, spoluautor hitu „Doesn’t Somebody Want to Be Wanted?“ skupiny Partridge Family.
- První smlouvu podepsal na střeše auta na neosvětleném parkovišti newjerseyského baru…
- Na jeho současném turné nejsou nikdy veřejně prodávány lístky do první řady. Místo toho, takzvaný „muž v černém“, člen Springsteenova teamu, chodí krátce před začátkem představení davem a „vytahuje“ fanoušky z nejhorších míst a posílá je do první řady.
- Bruce od svých 17 do 24 let nevlastnil gramofon.
- Jeho první auto byl Chevy model 1959 s plameny na střeše…
- Rád jezdí na motorce s partou kamarádů po jihozápadě Spojených států, navštěvuje motorkářské bary a přespává v levných hotelech…
- Během turné 1976/77 sestavili Bruce, jeho skupina a lidé z tour teamu softbalový team „E Street Kings“ a hrávali proti místním klubům v zápasech, které uspořádali pořadatelé. Jen zřídkakdy prohráli…
- Během turné „Born In The U.S.A.“ (1984-1985) přispíval Bruce až 10 000 dolarů na účty místních veteránských spolků a charit téměř v každém městě, do kterého zavítal…
- Po dlouhá léta Bruce rezervoval na každém koncertu dvě místa ve středu první řady pro ženu z New Jersey, která byla jednou z jeho nejoddanějších fanynek. (Pokud nepřišla, byly lístky prodány na poslední chvíli.)
- Když hrál v roce 1980 v Denveru, šel ve volném dnu do kina. Tam ho potkali dva jeho fanoušci a pozvali ho domů. Bruce jejich pozvání přijal a setkal se s jejich rodiči…
- V roce 1982 Springsteen odehrál více než 40 neplánovaných (dopředu neoznámených) koncertů s různými skupinami v barech v New Jersey.
- Když poslal zkušební, akustickou nahrávku skladby Born In The U.S.A. svému manažerovi, dopsal k ní poznámku: „Tahle skladba je ještě velmi nehotová, ale něco by z ní mohlo být“…
- Jeho současný a dlouholetý manažer je bývalý rockový kritik Jon Landau, jehož jediným dalším klientem je country zpěvačka Shania Twain.
- V prvním vydaném videoklipu, „Atlanic City“, se Springsteen vůbec neobjevuje. První klip (vydaný na podporu jeho singlů), ve kterém se objevil, byl klip k písničce „Dancing In The Dark“ a který režíroval Brian De Palma a kde spoluúčinkuje mladá Courteney Cox (jako fanynka „vytažená“ Brucem na pódium).
- Bruceův otec, námět mnoha jeho písní a jevištních monologů, vystřídal celou řadu zaměstnání, včetně továrního dělníka, vězeňského strážce a řidiče autobusu.
- Jeho mladší sestra Pam, bývalá herečka, je nyní fotografkou celebrit. Je autorkou mnoha fotografií uvnitř bookletů.
- Bruce požádal Patti Scialfa, která se již jednou – neúspěšně – účastnila konkursu, aby se připojila k E Street Bandu ani ne týden před začátkem turné Born In The U.S.A.
- O několik let později (asi o 6 let, 8.června 1991 – poznámka autora stránky) si Patti vzal – a má s ní 3 děti. Svatba zakončila přetřásání jeho rozvodu s herečkou Julianne Phillips bulvárním tiskem.
- Springsteenovo nejdelší vystoupení trvalo 4 hodiny a odehrálo se na Silvestra 1980 v Long Island’s Nassau Coliseum. Mezi 38 koncertními písněmi byly „Šťastné Vánoce“, „Santa Klaus přijíždí do města“, „V půlnoční hodině“ a, samozřejmě, Auld Lang Syne.
- Bruce byl požádán, aby se neúčastnil oslav zakončení studia na střední škole, protože jeho dlouhé vlasy byly považovány za „neuctivé“…
- Jedna z jeho prvních kapel se skládala z tuctu členů, z nichž někteří ani neuměli hrát na žádný hudební nástroj. Byli mezi nimi mažoretky, konferenciéři a „jevištní hráči Monopoly“…
- Během jeho dvouletého působení na střední škole Ocean County Community College jeho spolužáci pořádali petice za jeho propuštění, jak píše Springsteenův životopisec Dave Marsh, z důvodů jeho „nepřijatelného podivínství“…
- Své třicáté narozeniny oslavil na pódiu Madison Square Garden, své čtyřicetiny protančil se svojí matkou v malém klubu v New Jersey.
- 23.dubna 1988 přivedl v Los Angeles Sports Arena na pódium, kde právě vystupoval Roy Orbison, slavící ten den své 52. narozeniny, dav zpívající „Happy Birthday“.
- Přesně o pět měsíců později, na Springsteenovy narozeniny, přiletěl Roy Orbison do Oaklandu v Kalifornii a přivedl tam Bruceovi na pódium podobný dav zpívající stejnou píseň.
- Doktorka Ruth Westheimer jednou navštívila Bruce v zákulisí a řekla mu, že se jí líbí způsob, jakým zpívá o lásce a sexu, ale že by měla přání, aby se ve svých písních zmínil o antikoncepci. „Jéžíš“, odpověděl Springsteen, „nebude lehké zakomponovat slovo a-nti-kon-cep-ce do textu…“