Filter: Springsteen? Objev roku!

Recese poslední desky velkého Bosse z pera totálního ignoranta
© Martin Krušina, časopis Filter

Upřímně? Bruce Springsteen mi mnoho neříká. Znám samozřejmě fláky, ve kterých se bůhvíproč raduje, že se narodil v USA, nebo truchlí nad homosexuály nakaženými AIDS, vím, že pro Ameřičany je cosi jako zasloužilý či spíš národní umělec, ale že bych byl schopen z fleku vyseknout, čím se jeho šestnáctá studiová deska liší od patnácti předchozích či jakými personálními změnami prošel jeho E Street Band (a že tam loni měli nějaké úmrtí), to ani náhodou.

Poučen zahraničními recenzemi bych to mohl v klidu předstírat, ale (upřímně?) na to jsem příliš líný. Ale čistě jako nezasvěcený hudební fanoušek můžu říct: šestnáctá deska umělce jménem Bruce Springsteen se mi líbí. Neobyčejně silně drží pohromadě a až na cukrkandlovou píseň Queen Of The Supermarket (vyznávající lásku prodavačce za pokladnou) nemá slabé místo.

Od osmiminutového otvíracího hymnusu Outlaw Pete (který má takovou vnitřní atmosféru, že zkrátit ho o jedinou vteřinu by byl zločin) až po závěrečnou The Wrestler (titulní skladba dramatu s Mickey Rourkem) vás chytne za šos a pevně vás provláčí všemi možnými odstíny amerckého rocku (tzn. s vlivy blues, country, folku atd.) a cestou ještě dostanete naloženo pár stadionových hitů (My Lucky Day) či nefalšovaného sentimentu (The Last Carnival).

Sice občas nerozumím přemíře velkolepých příměrů o „širých stepích“ a „úrodných údolích“, ale upřímně? Bruce Springsteen je pro mě zatím objevem roku.

  • Nej skladby: Outlaw Pete, My Lucky Day, The Wrestler
  • Bude se vám líbit, máte-li rádi: Bruce Springsteen: Magic, Bob Dylan: Modern Times, Bryan Adams: Reckless

3 odpovědi na “Filter: Springsteen? Objev roku!”

  1. no schvalne, az se jednoho dne budu zivit psanim recensi, slibuju pred vami, prateli, rodinou a Bohem, ze v zivote nevypustim z klavesnice takovej nesmysl jako „Znám samozřejmě fláky, ve kterých se bůhvíproč raduje, že se narodil v USA“. Obtezoval se ten clovek nekdy poslouchat text?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *