Springsteen se trapně zakoktal … Cože?

SuperBowl

Ne, nedá mi to a dovolím si malou a skromnou reakci na článek Michala Pařízka: Springsteen se na Obamově večírku trapně zakoktal.

Na úvod uznávám, že nesouhlas s negativním hodnocením nového Bossova alba na jeho českých stránkách není úplně nezaujatý, nicméně obsah článku mě donutil se ozvat.

Nejsem Boss-fanatik. Nemám po stěnách vylepené plakáty a stane se, že celý týden mi nezahraje žádná Bossova písnička. Snažím se sice psát, hledat a překládat už 10 let texty na tento web, ale snažím se držet střízlivý odstup.

Nejprve – možná překvapivý – souhlas. Ano, Michale, souhlasím s Vámi, Working On A Dream není nejlepší Springsteenovo album – a to ani z posledních čtyř. I já jej vstřebávám pomaleji než Devils & Dust, Magic nebo The Rising. Ano, Clarence je málo slyšet, taky mi to vadí. Ano, souhlasím, že jde o pomalé, romantické melodie, které mnoha lidem k rockerovi Springsteenovi neladí. Ano, není to album Born In The USA z roku 1984, Darkness On The Edge Of Town z roku 1978 ani Nebraska z roku 1982. Souhlasím, že The Wrestler je nejlepší a zbytek alba je poměrně nevyrovnaný.

Alba Working On A Dream si cením především z důvodů, pro které mám rád celou Springsteenovu tvorbu: já mu věřím, co zpívá. Věřím mu, že je přesvědčen o každém slovu a notě, kterou zahraje. Postupně se písničkami prokousávám – a objevuju pro sebe zajímavé okamžiky, které se mi líbí. Ale jsem velký fanda, v tomhle prostě nemůžu být objektivní…

Outlaw Pete je utahaný? Asi jsme každý slyšel jinou písničku. Nicméně, názor Vám neberu, ale proč by to měl být nový Thunder Road?? To mi hlava nebere….

Ale! Proč by to mělo být další rockové album z 90. let? Proč po Bossovi opět chtít syrový rock let 70tých? Springsteen prochází od roku 2001 velmi zajímavým vývojem. Mnoho svých věrných z dob Darlington County nebo Bobby Jean ztratil, ale jak jsem měl možnost i osobně na koncertech po Evropě vidět, obrovské množství nových fanoušků získal. Myslím, že zcela jasným důkazem jsou už teď vyprodané 3 koncerty ve Stockholmu.

Velká část alba (hlavně The Last Carnival) se vztahuje k úmrtí Dannyho Federici-ho, základajícího člena E Street Bandu a prvního z party, který odešel. Jak jsem měl na různých videích možnost pozorovat a v rozhovorech (Backstreets.com, The Guardian) číst, celou kapelu a především Bruce to hodně vzalo. To je „bezpohlavní pop rock“ ???

Jen Bůh Čert Wrestler ví, jaké přátelství pojí Bruce a Mickeyho. Ta historka o napsání písničky bude asi marketingově přikrášlená, ale jen při letmém pohledu na Rourka je poměrně zřetelně vidět, že byl (a možná ještě je) – jak sám říká – „několik let na dně a mimo“. Pokud mu Darren Aronofsky obsazením do hlavní role a Bruce písničkou pomohli, jen dobře. Marketing nemarketing, glóbus neglóbus.

Springsteen a politika? Těžké téma. Myslím však, že je laciné se Brucovi posmívat za jeho podporu Baracku Obamovi. Springsteen bojoval společně s Pearl Jam, R.E.M. a dalšími proti Georgi W. Bushovi soustavně a od začátku (malá poznámka pod čarou: jsem vážně zvědav, z koho si teď bude Eddie Vedder dělat srandu, když mu Bush odletěl vrtulníkem do historie 🙂 ) a jsem přesvědčen, že na Obamův volební úspěch měl nezanedbatelný vliv. Nechci se tu pouštět do rozborů americké politiky, na to jí málo rozumím. Celý svět, včetně Česka, však Obamovi fandí. I pro mě symbolizuje jiný styl, možnost, že by se americký prezident mohl chovat jinak než Bush, šanci, že by si nemusel postupně znepřátelit celý svět. Jakkoliv o americké zahraniční politice nerozhoduje jen prezident, já mu držím palce a nechám se překvapit. Snad příjemně. Ale zpátky k Bossovi – proč bychom tedy měli Obamu podporovat a zesměšňovat „chuligána“ ??? Springsteena za jeho podporu – kterou realizuje otevřeně a aktivně a na rozdíl třeba od Bona se nebojí „vybrat si svoji stranu“?

A když to vezmeme do důsledků, proč by nemohl Springsteen napsat album pro Baracka Obamu a Američany, pokud má jako Američan pocit, že ji lidé – o kterých celý život zpívá a kteří jsou frustrovaní z Bushe, Wall Streetu a možná i sebe samých – potřebují???

Co mi však nejvíc vadí a nadzvedlo mě ze židle: opravdu jste, Michale, neměl o trošku víc času, abyste na youtube.com našel lepší ukázku z nového alba než naprosto STUPIDNÍ !!! videokoláž reklamy na nějakou americkou Jednotu a písničky Queen Of The Supermarket, která ani náhodou NENÍ oficiálním videoklipem???

4 odpovědi na “Springsteen se trapně zakoktal … Cože?”

  1. Jenom klid.Pisálci si píšou a dobrá muzika zůstává.Nové album se mi líbí zvláště proto,že je jiné. QUEEN OF THE SUPERMARKET miluju-romantika,pohoda-a proč ne?

  2. Tak tak, kritiku na aktualně jsem četl. Se panu Pařízkovi moc nepovedla. Ono vložené video, nevím proč vybral zrovna to nejhorší, co lze vyhledat. Asi nekalý úmysl 🙁

  3. Jedina vec, ktera se mi na nove deste nelibi, je ta priserna fotka na prebalu 🙂

    Jinak si myslim, ze naspat v tehle dobe tak pozitivni vec chce kuraz a presvedceni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *